Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Z reporterskiego notatnika o gminie i okolicy Hemmingen

Większość powierzchni gminy Hemmingen, bo ponad 25,5 km2 spośród 31,5 km2, zajmują obszary rolne, miejsca wypoczynku, lasy i zbiorniki wodne. W ramach tego istnieją tereny o powierzchni 100 ha, które w ciągu czterdziestu lat swojej działalności, systematycznie i w sposób zgodny z naturą zagospodarowywał p. Hans Jürgen Moeller. Wykopywał on żwir, nawoził ziemię, tworząc w ten sposób zarówno stawy hodowlane, stawy przeznaczone do łowienia ryb przez wędkarzy, jak i stawy i wysepki będące naturalnym środowiskiem, sprzyjającym rozwojowi rzadkich okazów flory i fauny. Tak więc w znakomity sposób pogodził interes ekonomiczny z dbałością o ekologię w gminie i swoją pasją do przyrody. P. Moeller codziennie spędza w tamtym terenie po kilka godzin, zna każde zwierzę, wszystkim nadał imiona, po imieniu je woła. Dodatkowo hoduje rzadkie okazy orłów i sokołów. Jest też znakomitym przewodnikiem przyrodniczym.

* * * * *

W gminie Hemmingen działa dziesięć organizacji sportowych, w tym jedna tenisowa i jedna taneczna. Funkcjonują trzy związki jeździeckie. Wszyscy, którzy lubią i potrafią śpiewać, mogą to robić w ramach pięciu chórów i związków śpiewaczych. Poza tym istnieją tam organizacje skupiające niektórych hodowców (np. drobiu, królików, gołębi pocztowych), osób zajmujących się uprawą ogródków działkowych i małych gospodarstw rolnych. Działają też: klub modelarski, szachowy, filatelistyczny, klub balonowy, klub miłośników jazdy na rolkach, związki ekologiczne, kluby pracy, związki skupiające działaczy kultury i sztuki, organizacje obywatelskie, młodzieżowe. W gminie są trzy związki strzeleckie: jeden w Arnum i dwa w Hemmingen-Westerfeld (kobiecy i męski). Przedstawiciel Bractwa Kurkowego miał okazję gościć w organizacjach w Hemmingen, któremu szefują: p. Jutta Marczinski i p. Jens Richter.

* * * * *

W Hanowerze dbałość o zdrowe otoczenie jest bardzo widoczna, chociażby przez fakt, że 40 % obszaru miejskiego stanowią lasy, parki i zbiorniki wodne. Jeden z nich powstał w latach trzydziestych. Wtedy było tam duże bezrobocie. Wiedząc, że brak pracy rozleniwia, władze miasta zleciły dużej rzeszy bezrobotnych kopanie łopatami wielkiego dołu w centrum Hanoweru. Z tego dołu powstało jezioro o głębokości 1 m i długości linii brzegowej 6 km. Służy ono celom rekreacyjnym i zdrowotnym.

* * * * *

Obok natury w Hanowerze widać też nowoczesność, bo np. wagony tramwaju jeżdżą też pod ziemią pełniąc zarazem funkcję metra, a pociągi na dworcu głównym poruszają się po 3 poziomach, czy w końcu główna ulica pokryta jest futurystycznymi (choć nie zawsze ładnymi) pomnikami.

* * * * *

Okazuje się, że ruiny kościoła mogą być atrakcją nie tylko z racji, że są ruinami. W Hanowerze - poprzez umieszczenie w nich dzwonu i krzyży owiniętych płótnem - pełnią one również funkcję symbolu, symbolu tragedii w Hiroszimie. Hanower bowiem współpracuje z tym miastem, toteż dzwon słychać w rocznice wybuchu w Hiroszimie oraz przy okazji wzajemnych wizyt i wydarzeń dotyczących współpracy obu miast.

* * * * *

W Hemmingen ukazuje się w ramach codziennej gazety "Leine Nachrichten" - Hanower codzienny dodatek obejmujący kilka gmin. Wydawany jest także dwutygodnik samorządowy "rings um uns" (wokół nas). Można w nim znaleźć informacje o podjętych przez radę uchwałach, imprezach kulturalnych oraz innych wydarzeniach na terenie gminy.

eps

Źródło: "Obywatel" nr 158

« powrót


 
Góra strony