W dniach 8 do 11 maja 2001r. przebywała w Polsce delegacja powiatu Hanowerskiego na czele ze Starostą Dr Michaelem Arndt i Wicestarostą Renate Beu. Była to trzecia wizyta strony niemieckiej, a (łącznie z wizytami strony polskiej w Niemczech) szósta w ramach wzajemnej współpracy. Aktem wprowadzającym tą współpracę w życie było porozumienie o partnerstwie między powiatami Poznańskim i Hanowerskim, podpisane 12 grudnia 2000r.
W pierwszym dniu wizyty delegacja niemiecka zwiedziła budynek Starostwa. Przedstawiciele strony polskiej i niemieckiej złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy polskich i niemieckich. Wydarzenie to ma szczególną wymowę w rozwoju kontaktów partnerskich. Jak mówił Starosta R. Pomin podczas konferencji prasowej, wiek XXI jest wiekiem przebaczania i to właśnie ten fakt winien stanowić podstawę budowy naszych stosunków. Starosta Hanowerski M. Arndt powiedział natomiast, że tak samo jak kontakty polityków, ważne są spotkania i wymiana doświadczeń między poszczególnymi grupami społecznymi. Dlatego w skład obecnej delegacji wchodzili przedstawiciele takich grup, a program wizyty ujęty został w bloki tematyczne.
W drugim dniu wizyty goście zwiedzili Muzeum Myślistwa w Uzarzewie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Katedrę w Gnieźnie, Centrum Rekreacyjne "Malta" i Katedrę Poznańską. 10 maja miały miejsce spotkania robocze w grupach tematycznych. Osoby reprezentujące oświatę wzięły udział w spotkaniu młodzieży niemieckiej z uczniami szkół z terenu Powiatu Poznańskiego, odwiedziły Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Luboniu, uczestniczyły w spotkaniu w Liceum w Puszczykowie, w Zespole Szkół Zawodowych w Swarzędzu oraz z przedstawicielami organizacji młodzieżowych również w Swarzędzu. Druga grupa osób, związana z tematyką rolniczo - weterynaryjną, uczestniczyła w spotkaniu w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, odwiedziła Zakład Higieny Weterynaryjnej, Zakłady Przetwórstwa Rybnego "Lisner" oraz Ogród Zoologiczny na Malcie. Wzięła też udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Osoby reprezentujące sferę pomocy społecznej, wśród których były również osoby niepełnosprawne, odwiedziły Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zakład Pracy Chronionej "Almar" w Puszczykowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Puszczykowie. Uczestniczyły też w spotkaniu w Domu Dziecka w Kórniku oraz w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Reprezentanci sfery budownictwa omawiali w Starostwie Powiatowym w Poznaniu zadania powiatu w zakresie budownictwa, odwiedzili Spółdzielnię Mieszkaniową w Koziegłowach.
Starostowie natomiast byli w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, spotkali się z Prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym oraz z Rektorem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Stefanem Jurgą. Wzięli też udział w konferencji prasowej. Wizyta zakończyła się 11 maja.
Głównym jej celem było rozpoznanie dziedzin dalszej współpracy. Bardzo ważny - zdaniem Starosty M. Arndta - jest rozwój kontaktów młodzieżowych, bo to młodzi będą budować przyszłość. Na jesień br. planowana jest wizyta ok. 20 - osobowej grupy młodzieży w Niemczech. Ważne są też kontakty gospodarcze. Powiat Hanowerski - zgodnie z zapewnieniem Starosty - będzie te kontakty umożliwiał, jednakże o ich dalszym rozwoju z pewnością będzie decydować ekonomia. Podkreślił również znaczenie współpracy między gminami naszych powiatów. Umowy o partnerstwie podpisały już gminy: Swarzędz, Mosina, Suchy Las. Obecnie perspektywy umów rysują się też przed: Murowaną Gośliną i Pobiedziskami. Podsumowując wizytę w Polsce, Starosta M. Arndt, ocenił przeprowadzone rozmowy jako otwarte i przyjazne. Podkreślił równocześnie, że polityką obecnego rządu niemieckiego jest, aby Polska weszła do Unii Europejskiej jeszcze przed 2004r. Tymczasem w Powiecie Hanowerskim trwa reforma struktury samorządu, której to reformie przygląda się strona polska. Miasto Hanower i powiat przekształcone zostaną w Region Hanower, który zacznie funkcjonować od 1 listopada br. Nowopowstała struktura będzie posiadać kompetencje powiatu odpowiedzialnego za sprawy promocji, planowania przestrzennego oraz niektórych kompetencji miasta Hanower.
eps
Źródło: "Obywatel" nr 159
« powrót
|