Partnerstwo pomiędzy Murowaną Gośliną a Hemmingen, usankcjonowane oficjalnym podpisaniem umowy przez burmistrzów miast najpierw w Murowanej Goślinie w dniu 15 czerwca, później w Hemmingen w dniu 7 września br., przybiera różne formy, a co ważniejsze rozwija się dzięki zaangażowaniu coraz większej ilości chętnych do współpracy mieszkańców obu gmin.
Tym razem na propozycję jednego z inicjatorów partnerstwa prof. Güntera Hardera odpowiedziały rodziny, tak niemieckie, jak i polskie. Propozycja dotyczyła nawiązania bezpośrednich kontaktów właśnie pomiędzy rodzinami naszych gmin. Wizyta mieszkańców Hemmingen w Murowanej Goślinie doszła do skutku w dniach 18 do 22 września 2002 r. Wśród 18 - osobowej grupy byli przede wszystkim emeryci, którzy chcieli poznać partnera, zwiedzić niektóre miejsca naszego kraju i zaprzyjaźnić się z polskimi rodzinami.
Ich pobyt był bardzo intensywny, wynikał z napiętego programu, ale wszyscy - mimo wieku niektórych - poradzili sobie z nim doskonale. Gospodarze byli pełni podziwu co do kondycji gości. Pobyt ten przygotowali wspólnie: rodziny polskie i Komitet Partnerski w Murowanej Goślinie. Goście przyjechali w środę po południu. Pierwszego wieczora uczestniczyli w objeździe po gminie, a następnie wspólnie z polskimi rodzinami i przedstawicielami lokalnej władzy zjedli kolację, na którą zaprosił ich burmistrz T. Łęcki. On też w uznaniu dotychczasowego wkładu prof. G. Hardera w rozwój kontaktów między naszymi gminami, uhonorował go medalem za zasługi dla rozwoju gminy Murowana Goślina. Prof. G. Harder jest architektem, przez ostatnich kilka lat był wykładowcą na Politechnice Poznańskiej. Urodził się we Wrocławiu, a do Polski i Polaków ma duży sentyment. Od jakiegoś czasu uczy się języka polskiego. Podczas kolacji goście przekazali upominki burmistrzowi T. Łęckiemu oraz przedstawicielowi Komitetu Partnerskiego.
Drugi dzień pobytu, to zwiedzanie Biskupina, gdzie w tym czasie odbywał się festyn archeologiczny oraz Gniezna. Tam goście zwiedzili katedrę i wysłuchali specjalnie dla nich przygotowanego koncertu organowego. Byli w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W drodze powrotnej obejrzeli Ostrów Lednicki i zwiedzili Muzeum Miniatur w Pobiedziskach. Trzeci dzień wypełniło zwiedzanie zamków w Rogalinie i Kórniku, gdzie grupa spotkała się z prof. dr hab. Bolesławem Suszką, specjalistą w dziedzinie dendrologii. Goście usłyszeli od niego wiele ciekawych informacji na tenże temat. Również w ten dzień zwiedzili Poznańską Katedrę i Stary Rynek. Wieczorem niektórzy z nich uczestniczyli w otwarciu wystawy "Królowa Rycheza - Polska i Nadrenia", jaka miała miejsce w Klubie Osiedlowym. Dzień zakończył się akcentem niemieckim, bowiem to goście z Hemmingen zaprosili polskie rodziny na wspólną kolację. I - jak mogliśmy się przekonać - wcale nie potrzeba doskonałej znajomości języka, by dobrze się bawić. Czas po kolacji wypełniło bowiem wspólne śpiewanie przy akompaniamencie akordeonu na przemian polskich i niemieckich piosenek, do czego tak goście, jak i gospodarze świetnie byli przygotowani. Co do nauki języka obcego, to jednak warto go doskonalić. Myślę, że wzorem gości niemieckich, z których troje niebawem rozpocznie naukę języka polskiego, taka wizyta i wspólne spotkania także naszych współmieszkańców zmobilizują do ćwiczeń w tym zakresie.
Sobotni ranek rozpoczął się podróżą do Wrocławia. Tam goście zwiedzili miasto, w tym m.in. Stary Rynek i Halę Ludową. Byli na Uniwersytecie, zwiedzili Panoramę Racławicką. Mieli też czas na odpoczynek i zakupy. W niedzielę niektórzy z nich wzięli udział we mszy świętej, a wczesnym popołudniem udali się w drogę powrotną.
Wielu mieszkańców gminy Hemmingen było w Polsce po raz pierwszy, dlatego pobyt ten traktowało także w wymiarze poznawczym. Swój przyjazd goście poprzedzili zresztą przygotowaniem opracowań np. nt. Gniezna, Poznania, czy Wrocławia. Wśród naszych rodzin pozostawili miłe wspomnienia jako ludzie niezwykle życzliwi, otwarci i zdyscyplinowani. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty i przyjaźnie będą trwać przez długie lata, a tym samym będą przyczyniać się do rozwoju partnerstwa między Murowaną Gośliną a Hemmingen. Nasze rodziny odwiedzą ich w kwietniu przyszłego roku.
eps