Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Zimowa wizyta Big Bandu i delegacji z Hemmingen

Hemmingen - Murowana Goślina

    W dniach 16-19.01.2003 gościliśmy Big Band KG Schule z Hemmingen. Zanim młodzi muzycy przybyli do Polski, powstał program pobytu. Panu Hansowi Walterowi, twórcy i dyrygentowi zespołu zależało, by pobyt w Polsce był okazją do częstych koncertów. Do współpracy w organizacji pobytu zaproszeni zostali pan Mariusz Baranowski, państwo Neumanowie, panie Elżbieta i Ada Wtorkowskie.
    W dniu 16 stycznia w czwartkowy wieczór licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać wspaniałej muzyki. Oprócz głównego gościa wieczoru, jakim był Big Band, wystąpiły goślińskie chóry: Canzona i Canzona Absolwent pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej, chór dziewczęcy Gimnazjum nr 2 im. J. Kochanowskiego pod dyrekcją Ady Wtorkowskiej. Hol Gimnazjum nr 1 im. H. Cegielskiego przeżył kolejną inaugurację, w gimnazjum po raz pierwszy zabrzmiała piękna muzyka.
    Aby nie był to tylko okolicznościowy występ, muzycy z Hemmingen podarowali naszej szkole piękny nowy puzon, który wraz z kilkoma innymi instrumentami dętymi zakupionymi w ostatnim czasie będzie stanowił kanwę przyszłej orkiestry szkolnej.
    Kolejny dzień pobytu Big Bandu to piątek, przed południem koncert w Ośrodku dla niewidomych w Owińskach, o 14.00 warsztaty dla nauczycieli muzyki, dyrygentów, instruktorów muzyki z terenu naszej gminy z panem Hansem Walterem, spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 1 im. H. Cegielskiego. Pan Walter podzielił się swoimi doświadczeniami na temat prowadzenia w szkole zespołu muzycznego, klas dętych oraz odpowiadał na pytania.
    W tym samym czasie młodzież z Big Bandu uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą z klubów europejskich Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół w Bolechowie, spotkanie miało miejsce w budynku przy ul. Szkolnej 1.
    Po południu muzycy z Hemmingen udali się na koncert w Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncert poprzedziła konferencja prasowa. Polska publiczność, szczególnie studenci akademii dobrze przyjęli występ niemieckich muzyków.
    Sobota rozpoczęła się od zwiedzania Poznania, następnie przejazd do Swarzędza i koncert w swarzędzkim gimnazjum, powrót do Murowanej Gośliny. Samorząd uczniowski Gimnazjum zaprosił na ten wieczór niemieckich gości do siebie. Była więc karnawałowa dyskoteka, była kolacja z bigosem, ciasto przygotowane przez rodziców i uczniów. W bibliotece szkolnej w tym samym czasie odbywało się spotkanie dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy z panią Brigittą Schönke, dyrektorem KG Schule z Hemmingen. Chociaż system szkolnictwa w Niemczech jest nieco inny niż polski, to problemy dydaktyczne i wychowawcze są bardzo podobne. To, czego moglibyśmy się nauczyć od naszych sąsiadów, to zdecydowanie bardziej aktywna postawa rodziców na terenie szkoły, wiele ciekawych zajęć dla uczniów odbywa się dzięki rodzicom i przede wszystkim z ich udziałem. Młodzież w wieku naszych gimnazjalistów korzysta z wielorakich praktyk, przez dwa tygodnie w ciągu roku szkolnego zgodnie ze swoimi zainteresowaniami młodzi ludzie przebywają na terenie wybranych przez siebie zakładów pracy, warsztatów, instytucji i poznają specyfikę danego zawodu. To bardzo cenne, niestety w naszej rzeczywistości przepisy prawne uniemożliwiają takie inicjatywy. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca przyniesie obopólne korzyści.
    Sobotni wieczór trwał i w kolejnej sali gimnazjum odbywało się spotkanie kandydatów do orkiestry szkolnej z Hansem Walterem, w ruch poszły instrumenty, można więc powiedzieć, że odbyła się pierwsza próba zespołu.
    Niedzielne przedpołudnie to czas na pożegnalny koncert w Miejskim Ośrodku Kultury i znów niezawodna publiczność goślińska dopisała. Słowa podziękowań i pożegnań, i Big Band wyruszył w drogę powrotną do domu. Mam nadzieję, że nawiązane kontakty zaowocują dobrą współpracą.
    Ale żeby takie kontakty były możliwe potrzebna jest praca i zaangażowanie wielu osób. Bardzo serdecznie dziękuję nauczycielom, rodzicom, uczniom i pracownikom Gimnazjum nr 1, szczególne słowa podziękowań należą się samorządowi uczniowskiemu, który spisał się znakomicie. Dziękuję panu Mariuszowi Baranowskiemu i państwu Neumanom za pomoc w organizacji koncertów. Dziękuję dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury panu Leszkowi Rewersowi za udostępnienie sali i zorganizowanie koncertu pożegnalnego.
    Wszystkim, którzy wyrazili chęć goszczenia młodzieży w swoich domach, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania pobytu Big Bandu w Murowanej Goślinie serdecznie dziękuję.

Małgorzata Kaszyńska-Trębacz


Kilka słów na temat ostatniej wizyty

    W dniach 16 do 19 stycznia 2003 r. przebywał w naszej gminie młodzieżowy Big Band z Hemmingen pod dyrekcją Hansa Waltera - dyrygenta i twórcy tego zespołu. Relacja z tej wizyty zamieszczona jest powyżej. Dzień później przyjechała delegacja tegoż miasta, w skład której wchodził burmistrz Claus-Dieter Schacht-Gaida, przedstawiciele administracji: Bärbel Thomas - kierowniczka Urzędu Finansowego, Dietmar Thomas - kierownik ds. nieruchomości, Peter Heberlein - kierownik Urzędu ds. Środowiska i Zieleni Miejskiej, Ilse Baxmann - doradztwo i sprawy publiczne (działalność prasowa i publiczna, partnerstwo pomiędzy miastami), a także Brigitta Schönke dyrektor największej szkoły w Hemmingen (Karl - Friedrich Gauß Schule), do której uczęszczają uczniowie od 5 klasy do matury. Organizatorem pobytu delegacji samorządowej był Urząd Miasta i Gminy. Pobyt Big Bandu przygotowało Gimnazjum Nr 1 na czele z panią dyrektor Małgorzatą Trębacz, pan Mariusz Baranowski - wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, a zarazem konsultant firmy YAMAHA do spraw edukacyjnych oraz państwo Neumannowie. W przygotowanie i realizację pobytu dyrektorki szkoły zaangażowane były panie dyrektor: Maria Piotrowska i Małgorzata Trębacz.
    W sobotę 18 stycznia goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Głównym punktem programu na ten dzień było jednak spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy. Ze strony gości uczestniczyli w nim wszyscy obecni przedstawiciele administracji. Stronę polską reprezentowali: burmistrz T. Łęcki, sekretarz M. Buliński, skarbnik R. Dudek, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego E. Kujawa, kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami J. Kubińska, inspektor ds. ochrony środowiska V. Szałata, asystentka burmistrza E. Poepke, specjalista ds. finansowych K. Łoszyk. Goście zapoznali się z aktualnie prowadzoną przebudową dwóch budynków urzędu, a następnie z zasadami funkcjonowania polskiej administracji gminnej. Podczas spotkania wymieniono doświadczenia w konkretnych dziedzinach funkcjonowania gmin tj. w zakresie planowania przestrzennego i ochrony środowiska, na temat lokalnych źródeł energii, sprzedaży i dzierżawy gruntów oraz nieruchomości. Mówiono także o kontaktach międzygminnych i międzynarodowych, o kontaktach z mediami. Wymieniano też doświadczenia w zakresie zarządzania lokalnymi funduszami, przygotowania budżetu i obiegu dokumentów finansowych. Poza wieloma informacjami, których analiza być może zaowocuje konkretnymi wnioskami, obie strony zgodnie stwierdziły, że problemy, jakimi zajmują się gminy w Polsce i w Niemczech są bardzo podobne. Różnice sprowadzają się do innej puli środków, jakimi dysponują oraz do nieco innych metod działania.
    Po obiedzie goście obejrzeli gminę, zwiedzili zakład jednego z goślińskich rzemieślników, a następnie udali się do Poznania, gdzie zwiedzili Stary Rynek. Wieczorem wzięli udział w kolacji, podczas której dokonano podsumowania wizyty. Burmistrz T. Łęcki podkreślił, że podczas wizyty starał się gościom pokazać zarówno te zakątki, którymi możemy się pochwalić, jak i te, w których dużo jest jeszcze do zrobienia. Mówił: naszym gościom przedstawiliśmy gminę taką, jaka ona rzeczywiście jest. Pokazaliśmy piękny pałac i ruinę, nową szkołę i szkoły wiejskie, dom komunalny w Przebędowie i kwaterę dla myśliwych, składowisko odpadów i strefę aktywizacji gospodarczej.
    Wizyta zaowocowała wymianą konkretnych doświadczeń i umocniła kontakty na szczeblu administracyjnym.

Ewa Poepke
Inspektor UMiG ds. kontaktów międzygminnych


Echa ostatniej wizyty

Big Band - historia i teraźniejszość
    Big Band szkoły Karl Friedrich Gauß Schule w Hemmingen został założony przez Hansa Waltera w 1987r. i dzisiaj zalicza się do najlepszych zespołów szkolnych w Północnych Niemczech. Zespół działa we współpracy ze szkołą, a dwugodzinne próby odbywają się raz w tygodniu. Obecnie liczy 40 uczniów i uczennic klas od 6 do 12, w tym trzech absolwentów. Najmłodsza uczestniczka ma 11 lat. Większość członków dodatkowo kontynuuje naukę gry na instrumentach dętych poza szkołą najczęściej w Szkole Muzycznej w Hemmingen. Duży repertuar zespołu bazuje na standardach jazzowych i aranżacjach muzyki swingowej , rockowej i latynoamerykańskiej. Trzy albumy Big Bandu wydane w latach 1997, 1999 i 2002 są potwierdzeniem jego wysokiego poziomu artystycznego. Solistami zespołu są: Katharina Hering (śpiew), Judith Erler (fortepian), Jan Carlo Märtens (trąbka), Tabea Riedl (puzon), Stefan Bielesch (saksofon altowy), Christine Paulus (saksofon tenorowy). Asystentem zespołu jest Stefan Bielesch, a opiekunem podczas ostatniej wizyty był Eike Rath. Nagłośnieniem koncertów zajęło się Centrum Muzyczne Ars Musica w Poznaniu.
    Sam dyrygent Hans Walter jest współautorem programu Muzyka w Szkole realizowanego w Polsce od 1999r. Wtedy to powstała pierwsza w Polsce klasopracownia keybordów (w SP nr 38 w Poznaniu). Obecnie szkół prowadzących dydaktykę muzyczną zgodnie z założeniami tego programu jest już osiem. H. Walter jest metodykiem, nauczycielem muzyki, autorem przewodników dla nauczycieli, a obecnie także konsultantem ds. muzycznych Ministra Edukacji Dolnej Saksonii. Mimo wielu obowiązków znajduje też czas na to, by co roku prowadzić warsztaty metodyczne dla polskich nauczycieli. Przed siedmioma laty utworzona została przez niego pierwsza klasa dęta w KFG Schule. Obecnie w Dolnej Saksonii działa blisko 100 klas dętych w 40 szkołach. Dziś region ten uznawany jest za "opokę" klas dętych w Niemczech, które są nie kwestionowanym liderem w dziedzinie nauczania muzyki w szkołach w Europie (w ponad 3000 szkół funkcjonują klasy instrumentów klawiszowych, a w ponad 200 dętych). Za wprowadzeniem do szkół klas instrumentów dętych przemawiają nie tylko założenia pedagogiki muzycznej. Uczniowie - poprzez wspólne muzykowanie uczą się życia w grupie społecznej i zyskują umiejętność pracy w zespole. Klimat nauki jest pozytywny, pozbawiony agresji. Rozwijają się zachowania takie jak: zdolność współpracy, liczenie się z innymi, wzajemna akceptacja. Umacnia się samoświadomość, wiara w siebie i kreatywność. Jest to zarazem sposób na przeciwdziałanie przemocy i jedna z form profilaktyki zjawiskom patologicznym wśród młodzieży. Po niezwykle ciepłych i muzycznie rozwijających wspomnieniach z wizyty Big Bandu mamy nadzieję na to, że jeszcze nie raz będziemy gościć go w naszej gminie.

eps

Goście o współpracy partnerskiej

Burmistrz Hemmingen Claus-Dieter Schacht-Gaida
    Burmistrz podziękował gospodarzom wizyty za miłe przyjęcie oraz za kolejne informacje i doświadczenia. Powiedział, że z burmistrzem T. Łęckim łączy go także to, że obaj są historykami. Pytany o korzyści niemieckiego miasta z partnerstwa z polską gminą, mówił że Hemmingen już teraz osiąga profity z partnerstwa z Murowaną Gośliną. Przedstawiciele tego miasta poznali bowiem wielu mądrych i miłych ludzi. Wszyscy, którzy mieli dotychczas kontakt z gośliniakami wrócili z dobrymi doświadczeniami i wrażeniami. Przede wszystkim dla młodzieży niemieckiej bardzo ważne jest to, by otworzyć się na wschód i znaleźć się w procesie integracyjnym. Jako społeczność obiecują sobie dużo po partnerstwie z Murowaną Gośliną. Historia polsko - niemiecka pełna jest niedopowiedzeń i nieporozumień i tutaj także dużo jest do zrobienia.
    Burmistrz podziękował też Hansowi Walterowi za kolejny etap współpracy z Murowaną Gośliną, jakim było tournee Big Bandu połączone ze spotkaniem z goślińską młodzieżą i nauczycielami muzyki. Powiedział, że dyrygent należy do takich osób, które trudno pohamować w działaniu. Właśnie takich osobistości potrzebuje partnerstwo po to, by zachęcać młode pokolenia do jego kontynuacji.

Dyrektor szkoły Karl - Friedrich Gauß Schule (Kooperative Gesamtschule) Brigitta Schönke
    W Poznaniu była 23 lata temu - jak mówi - dzisiaj oprócz Starego Rynku nic nie rozpoznaje. Rzeczywiście zmieniło się dużo. Podziękowała paniom dyrektor M. Piotrowskiej i M. Trębacz za przygotowanie pobytu. Dyrektor Schönke zapoznała się z funkcjonowaniem goślińskich szkół. Pobyt był też okazją do wymiany doświadczeń nt. polskiego i niemieckiego systemów oświaty, nt. sposobów postępowania z uczniami, z którymi są problemy wychowawcze, związane z nauką, jak również na inne tematy. Jak się okazało, problemy w obu społecznościach są podobne. Co do współpracy kierowanej przez nią szkoły ze szkołami goślińskimi, to kolejne kontakty pokażą, jak ona będzie się rozwijać. Pani dyrektor jest do niej przychylnie nastawiona.

Dyrygent i założyciel Big Bandu Hans Walter
    Partnerstwo oznacza kontakty. On jako muzyk powiedziałby, że partnerstwo to wspólne muzykowanie. Jako przedstawiciel gminy partnerskiej chce pomóc Murowanej Goślinie w utworzeniu klasy muzycznej, kształcącej młodzież do tworzonego przy Gimnazjjum Nr 1 Big Bandu. Na ten cel przekazany został od zespołu niemieckiego nowy puzon. Podkreślił, że miło by było w przyszłości wspólnie koncertować. Dla niego osobiście bardzo ważna jest zarówno jego muzyczna praca pedagogiczna, jak i działania w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Dolnej Saksonii, gdzie pracuje od 2001r. W obu dziedzinach dużo jest jeszcze do zrobienia, więc w obu czuje się potrzebny. Powiedział, że ma nadzieję na to, że kierowany przez niego zespół pozostawił po sobie dobre wrażenie oraz, że to wrażenie będzie motywacją do utworzenia Big Bandu w Murowanej Goślinie. Jego zdaniem najlepszym motorem do działania właśnie jest przykład. Pytany o wrażenia z koncertów podkreślił, że największym przeżyciem dla zespołu był - tak jak w czasie poprzedniej wizyty - koncert, z jakim wystąpił przed dziećmi niewidomymi w Owińskach. Ich radość jest najlepszą nagrodą za trud pracy. Wielką przyjemnością dla H. Waltera było ponadto spotkanie ze znanym mu od lat muzykiem Henrykiem Weredą.

eps

Źródło: "Obywatel" nr 182

« powrót


 
Góra strony