Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Ochotnica Dolna >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Z wizytą u górali

    W dniach 15 - 16 lipca delegacja samorządowców i organizacji społecznych z naszej gminy gościła w Ochotnicy Dolnej, z którą Murowana Goślina ma nadzieję nawiązać stałą wielokierunkową współpracę, opartą głównie na współdziałaniu organizacji i instytucji równolegle istniejących w obu naszych gminach.
    Gmina Ochotnica Dolna określana jest mianem najdłuższej wsi w Polsce, bowiem wraz z Ochotnicą Górną tworzą ponad 20 km pas zabudowy, wijący się wzdłuż rzeczki Ochotnicy wpadającej do Dunajca. W skład gminy wchodzą jeszcze Młynne oraz Tylmanowa.
    Te cztery wsie leżące w Górach i na schodzących ku Dunajcowi zboczach Beskidu Sądeckiego zajmują powierzchnię 14.106 ha i zamieszkuje je 7700 mieszkańców. Gmina należy do powiatu Nowotarskiego i na jej terenie znajduje się znaczna część Gorczańskiego Parku Narodowego i część Popradzkiego Parku Narodowego.
    Jest to typowo wiejska gmina obejmująca 4 sołectwa (nasza ma 20 sołectw), z budżetem stanowiącym połowę naszego, gdzie ludzie żyją o wiele bardziej w zgodzie z naturą i pokorą wobec żywiołów przyrody, gdzie do odbioru naszej telewizji trzeba instalować anteny satelitarne, a "komórki" gubią zasięg. Wprost wymarzone miejsce na wypoczynek i turystykę. Na nią też głównie nastawili się mieszkańcy. Bogate zaplecze, nowoczesne wyposażenie i kompleksowa obsługa ruchu turystycznego (od olbrzymiej ilości miejsc noclegowych, po wyciągi) stanowi, że Ochotnica może być bazą turystyczną dla gości o najrozmaitszych wymaganiach. Dodatkowym atutem jest jej dynamiczny rozwój w latach 90-tych pod wodzą wójta p. Kazimierza Konopki, w którą to dekadę np. weszli z 600 metrami drogi w całej gminie. Dziś mają 100 km takich dróg. Dzięki tego typu atrybutom jest szansa na wielopłaszczyznowe partnerstwo i współpracę. Stąd też w delegacji Murowanej Gośliny oprócz samorządowców w osobach p.p. Janiny Błachowiak (z-ca burmistrza), Pawła Kubińskiego (członka zarządu Miasta i Gminy), Elżbiety Winogrodzkiej (z-ca przew. Rady Miejskiej) i Adama Błachowiaka (z-ca przew. Komisji Gospodarczej R.M.), czy przedstawicieli sołectw w osobach p.p. Aliny Wiśniewskiej (Społeczny Ruch Sołectw) i Zdzisława Słomińskiego (Rada Sołecka Boduszewa) znaleźli się również przedstawiciele oświaty - p. Małgorzata Trębacz (Dyrektor Gimnazjum nr 1), sportu - p. Andrzej Skubel i p. Ryszard Włodarczak (M-LKS "Concordia"), kultury, organizacji i stowarzyszeń z terenu naszej gminy, w osobach p.p. Leszka Rewersa (Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie), Andrzeja Kuźniewskiego (Orkiestra OSP), Eugeniusza Tomickiego (Naczelnik OSP - Murowana Goślina), Elżbiety Wtorkowskiej (Przewodnicząca Zarządu Miejsko-Gminnego PZERiI), Krystyny Czerniawskiej (Akcja Katolicka - Akcja Charytatywna) oraz piszący te słowa przedstawiciel Goślińskiego Towarzystwa "Obywatel". Delegacji towarzyszył dziennikarz Głosu Wielkopolskiego p. Tomasz Cylka.
    Pierwszego dnia pobytu nadzwyczaj gościnni gospodarze zaprezentowali delegacji piękno swej "Małej Ojczyzny", międzynarodowy tor kajakowy na Dunajcu, realizowane właśnie inwestycje z nowoczesną halą sportową w Tymanowej na czele oraz elementy dorobku kulturalnego. Rolę przewodnika znakomicie pełnił p. Jan Szlaga - Sołtys Ochonicy Dolnej, a jednocześnie wice wójt gminy.
    Po południu spotkanie z Władzami podczas Sesji Rady Gminnej. Po niej zaś kolacja i panelowe dyskusje przy ognisku, zakończone wspólnymi śpiewami przy akompaniamencie kapeli góralskiej.
    W niedzielę program był nieco mniej napięty, zaś główną atrakcją był udział w regionalnym festynie: "Gorczańskie kośby" - dorocznym obrzędzie mieszkańców Ochotnicy Dolnej.
    Mimo, iż pogoda nieco popsuła szyki organizatorom, zaprezentowali oni szeroki wachlarz propozycji kulturalnych, opartych głównie na gorczańskim folklorze, choć nie zabrakło też gwiazd (wyśmienity występ Hanki Bielickiej). Najbardziej jednak poruszyło widzów widowisko folklorystyczne w wykonaniu dziecięcego zespołu Mali Ochotniczanie. Brawurowo wykonane, z naturalnym wyczuciem tańce i przyśpiewki góralskie skomponowane w ciąg fabularny, przy akompaniamencie eksportowej kapeli z Ochotnicy Dolnej wywarły na widzach olbrzymie znaczenie i dostarczyły niezapomnianych przeżyć. Wspaniale zaprezentowała się też tamtejsza orkiestra dęta składająca się z 45 osób. W międzyczasie trwał pokaz ratownictwa w wykonaniu Ochotnickiej Straży Pożarnej, konkurs Kół Gospodyń Wiejskich na regionalne potrawy, pokazy makijażu i sprzedaż wydawnictw związanych z tym terenem. Degustacja potraw regionalnych była dla odmiany ucztą dla ciała, chociaż tylko prawdziwy smakosz mógł w pełni docenić kunszt kulinarnych gospodyń z gminy Ochotnia.
    Festyn trwał w najlepsze, kiedy nadszedł czas, by zbierać się do drogi powrotnej. Delegacja wracała do domu pełna wrażeń i w nadziei na rozwój współpracy obu naszych środowisk, koncentrując wstępne uzgodnienia i zarysowując ich rozwój.
    Wizyta niewątpliwie była udana i owocna. Znaleziono wiele obszarów, na których nasze gminy mogą współpracować, nawiązano kontakty, określono płaszczyzny, na których możliwe są wspólne przedsięwzięcia zarówno w zakresie doświadczeń samorządowych jak i konkurowania sportowego czy kulturalnego, wymiany turystycznej i wielu innych. Słowem wizyta spełniła swój cel. Oby ta partnerska współpraca rozwijała się ku obopólnej korzyści naszych gmin.

1  |  zdjęcia (100 KB) >>

Marek Derbich

Źródło: "Obywatel" nr 150

« powrót


 
Góra strony