Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Ochotnica Dolna >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Ochotnica zaprasza

   Pragniemy zaprosić naszych Czytelników do spędzenia wolnego czasu w tej malowniczej i gościnnej gminie partnerskiej Murowanej Gośliny. Jej urok i gwarancja wypoczynku wynikają stąd, że tereny te są atrakcyjne przez wszystkie pory roku.
   Gmina Ochotnica Dolna leży na terenie powiatu nowotarskiego w Gorcach i schodzących ku Dunajcowi zboczach Beskidu Sądeckiego. Podzielona jest na cztery sołectwa. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty przyrody: "Kłodne nad Dunajcem" i "Pusta Wielka", będące częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia gminy wynosi 14106 ha, a zamieszkuje ją około 8000 mieszkańców. Wieś Ochotnica, podzielona na Dolną i Górną, leży w sercu Gorców, w dolinie rzeki Ochotnica. Należy ona do jednej z najdłuższych w Polsce wsi letniskowych. Jej oś stanowi droga o długości 20 km, a grupy zabudowań leżą także w 17 dolinach bocznych potoków.
   Dzięki malowniczemu położeniu gmina Ochotnica Dolna przyciąga turystów, których ujmuje niezwykła życzliwość i gościnność mieszkańców. Jest tu bogata baza noclegowa, zarówno dla turystów indywidualnych, jak i zorganizowanych grup. Gospodarze wynajmują pokoje z możliwością całodziennego wyżywienia na bazie własnych zdrowych, produktów. Dobrze wyposażone pensjonaty dysponują boiskami do gier sportowych, terenami rekreacyjnymi i placami zabaw dla dzieci. Górski krajobraz, piękne lasy, rozległe polany ze wspaniałymi widokami, potoki i cisza, to walory, które najczęściej podkreślają osoby tu wypoczywające. Można tu odbywać długie wyprawy turystyczne i rekreacyjne spacery, jeździć na górskich rowerach, a także konno. Dunajec przepływający przez jedną z wsi gminy - Tylmanową, to ulubione miejsce wędkarzy. Rzeka ta obfituje w dorodne sztuki pstrąga i lipienia. Stwarza także doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa górskiego. Tereny położone bliżej Turbacza, to z kolei raj dla narciarzy. Natomiast turyści interesujący się historią mogą zwiedzać zabytkowe drewniane kościoły i wiekowe kapliczki, stare domy, piwnice, kuźnie i spichlerze oraz wciąż bardzo liczne "kolyby" - szałasy pasterskie położone na górskich polanach.
   Rozwinięty w Ochotnicy system szlaków górskich daje możliwość dojścia do takich miejscowości, jak: Rabka i Krościenko, Kluszkowce, Kamienica, Lubomierz, Rzeki, Grywałd oraz Nowy Targ. Można też wyruszyć na wyprawę rowerową na Słowację. Przez przejście graniczne w Szczawnicy Drogą Pienińską wzdłuż Dunajca można dojechać do Czerwonego Klasztoru i innych malowniczych słowackich miejscowości. Wart zobaczenia jest także Zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie, kościółek w Dębnie. Ciekawym przeżyciem będzie spływ Dunajcem i wyprawa nad Jezioro Czorsztyńskie.
   Walory tych terenów docenił też Karol Wojtyła, który styczniu 1955 r. wraz z grupą przyjaciół miał bazę narciarską w przysiółku Skałka. Był to jeden z wielu jego pobytów w Ochotnicy. Wielokrotnie w różnych porach roku najpierw jako ksiądz, później jako Kardynał przemierzał szczyty Gorc i Lubań. Na pamiątkę tych wizyt corocznie odprawiane są msze św. w intencji Jana Pawła II: na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego 29 czerwca przy kapliczce pod szczytem Gorca oraz na zakończenie sezonu na szczycie Lubania. Karol Wojtyła był także w ochotnickim kościele na dawnej plebani oraz prywatnie, odwiedzając m.in. w 1972 r. na Os. Polisiówka znajomych z krakowskiego środowiska.
   Osoby zainteresowane wypoczynkiem u naszych partnerów górali prosimy o kontakt z Komitetem Partnerskim ZG, który udzieli Państwu wszelkich informacji.

eps

« powrót


 
Góra strony