Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Trzeci kwartał 2003 r.
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Informacje z miasta i gminy

2003 r.

Lipiec | Sierpień | Wrzesień
 
LIPIEC
Lipcowy "Obywatel" 15.VII.2003
W sobotę 12 lipca ukazał się 187 numer "Obywatela". W tym wydaniu m.in. o Jarmarku św. Jakuba.
Zapraszamy do lektury!
więcej »

 
Nowe szynobusy dla Wielkopolski 24.VII.2003
W ostatnią sobotę na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu zaprezentowano najnowszy autobus szynowy wyprodukowany przez ZNTK Poznań. Regio Tramp 215M jest większy od znanego już w naszym województwie szynobusu 213M - ma ponad 90 miejsc siedzących. Urząd Marszałkowski zakupił pięć takich pojazdów, za ok. 4,5 mln zł każdy.
Pierwszy szynobus 215M ma zacząć kursować od września br., kolejne w miesięcznych odstępach, aż do stycznia 2004 r. Wśród tras, na jakich ma się pojawić nowy autobus szynowy wymieniane jest połączenie między Poznaniem, a Wągrowcem. Dzięku temu gośliniacy będą mieli do dyspozycji więcej pociągów.
Póki co PKP ze względu na złą sytuację finansową ograniczyła kursy przez Murowaną Goślinę. Dwa pociągi, które do 14 lipca kursowały codziennie teraz jeżdżą przez 6 dni w tygodniu. Szczegółowy zmiany w rozkładzie zamieszczono tutaj.
szynobus 215M »
 
Wydanie specjalne "Obywatela" 24.VII.2003
W środę 23 lipca ukazał się specjalny numer "Obywatela", który prawie w całości poświęcony jest Jarmarkowi św. Jakuba.
Zapraszamy do lektury!
więcej »

 
Jarmark świętego Jakuba 28.VII.2003
Na pierwszym Jarmarku Jakubowym przewinęły się tłumy zarówno gośliniaków, jak i gości spoza gminy. Jak powiedział jeden z pomysłodawców imprezy Robert Skolmowski: "miał to być jarmark z ambicjami". Przygotowano wiele atrakcji tak, że było w czym wybierać. Wszystko zaczęło się mszą św. odpustową w języku łacińskim. Zaraz po tym odbyło się przekazanie kluczy symbolicznie wykopanych przez archeologów w ręce burmistrza i Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Murowanej Goślinie. Goście mogli przyjrzeć się z bliska naczyniu pochodzącemu z X w., które zostało wykopane na Ostrowie Radzimskim w 1948 r. przez prof. Szafrańskiego. Ponadto można było odwiedzać liczne stoiska rzemieślników, rolników i przedsiębiorców. Zaprezentowano także efekty wykopalisk z Radzimia, jak pracowali średniowieczni rzemieślnicy oraz historyczne dokumenty dotyczące dawnego rzemiosła w naszej gminie. Chętni mogli na stoisku Poczty Polskiej zakupić okolicznościową pocztówkę z datownikiem oraz kopertę ze swoim zdjęciem. Na jarmarku nie zabrakło małego zoo oraz kafejki internetowej. Podczas imprezy mincerz wybijał specjalną monetę - Murowaniec, który rozszedł się wśród gości bardzo szybko.
Na scenie grało i śpiewało wiele zespołów, m.in. OPEN FOLK, Akademia del Arkadia z Piotrem i Pawłem Wojtasiewiczami, "Goślińskie Chabry", "VOCANTES" i Orkiestra OSP. Bractwo Wojów "Jantar" zaprezentowało się w przemarszu oraz w kilku walkach.
Dla ciała przygotowano liczne jadło, wśród niego kaszankę jakubową, szaszłyk a'la książę Jakub, filet w miodzie Jakuba z Boduszewa. Zorganizowano turnieje strzelania z łuku oraz strzelania z broni pneumatycznej. Dla dzieci przygotowano konkurs archeologiczny, a dla Jakubów test wiedzy o słynnych Jakubach. Najlepiej na pytania odpowiedział nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie Jakub Niewiński. Ten sam pan Jakub przygotował wraz z młodzieżą ze swojej szkoły pantomimę o legendzie świętego Jakuba Apostoła.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich dziergały od dwóch tygodni "szalik Jakubowy", którym owinięto środek placu Powstańców Wielkopolskich. Po zmierzeniu okazało się, że szal ma długość 131,6 metra.
Pod koniec dnia burmistrz w towarzystwie Kapituły wręczył Marioli Nowak i Robertowi Skolmowskiemu Nagrodę Osobowości Życia Kulturalnego Murowanej Gośliny.
Dzień pełen wrazeń zakończyła procesja z pochodniami, a po niej projekcja filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo vadis".
Gospodarzem Jarmarku była Monika Stachurska, znana prezenterka z TVP3. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.
zdjęcia » | program jarmarku » więcej w sierpniowym "Obywatelu"
 
góra strony ^
SIERPIEŃ
Można się kąpać 25.VIII.2003
3 czerwca i 5 sierpnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szamotułach przebadała próbki wody z jezior Kamińsko, Okoniec, Gackiego, Worowskiego i Łomno. Oba badania wykazały, że w tych akwenach można się kąpać. Badania z sierpnia okazałych się nawet lepsze. Można oczekiwać, że wody będą coraz czystsze, a to za sprawą przeprowadzanych obecnie kontroli czystości szamb w mieście, jak i na terenach rekreacyjnych. Czystość jezior jest stale monitorowana i w tym roku będą przeprowadzone kolejne pomiary.
 
Seniorzy wrócili na boiska 25.VIII.2003
W niedzielę 24 sierpnia rozpoczęli rozgrywki seniorzy wszystkich klubów piłkarskich w gminie. Do klasy A powróciła "Concordia", która w rundzie jesiennej będzie grała tylko na wyjeździe. W tym czasie stadion miejski przejdzie remont murawy.
Trzeci sezon w klasie B rozpoczął Klub Sportowy Łopuchowo. W tym roku sportowcy z tego klubu założyli sobie walkę o awans do klasy A. Spośród jedenastu drużyn awansuje tylko jedna. Stadion w Łopuchowie i jego otoczenie wciąż się zmienia. Przed rozpoczęciem rozgrywek postawiono szatnie oraz barierki. Na pierwszy meczu przybył obserwator WZPN, który wysoko ocenił stan infrastruktury stadionu, zaś sędzia żartował, że początkowo myślał, że pomylił boiska.
Ruszyła także Liga Gminna. W pierwszej kolejce zdobyto 17 goli, najwięcej w spotkaniu Przebędowo - Raduszyn, które zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 4:2. W tym sezonie startuje 11 drużyn, do rozgrywek nie zgłosiła się Murowana Goślina, a nowymi zespołami są: Białężyn/Nieszawa i Raduszyn.
seniorzy "Concordii" » | KS Łopuchowo » | Liga Gminna »

 
Wybory Miss "Obywatela" 25.VIII.2002
Jeszcze tylko do godz. 18 w czwartek 28 sierpnia czytelnicy miesięcznika "Obywatel" i internauci mogą wybierać swoją Miss Czytelników. Przypomnijmy, że w wyborach miss uczestniczą dziewczynki młodsze od czasopisma, czyli w wieku do 13 lat. Głosowanie odbywa się na kuponie zamieszczonym w ostatnim "Obywatelu" (nr 189) oraz w serwisie internetowym miesięcznika. Wśród głosujących rozlosowane będą upominki.
Wybory Miss "Obywatela" odbędą się tradycyjnie w czasie festynu "Pożegnanie Lata", który w tym roku odbędzie się w piątek 29 sierpnia. Wtedy też poznamy, która z kandydatek została Miss Czytelników.
głosowanie na miss w internecie | program festynu "Pożegnanie Lata" »

 
Pożegnanie lata 31.VIII.2003
Kliknij aby powiększyćW sobotę 30 sierpnia gośliński Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "OBYWATEL" zaprosili wszystkich chętnych na Zielone Wzgórza by pożegnać wakacje.
Po występach młodych recytatorów scenę opanowały kandydatki na Miss "Obywatela". Dziewczynki, które wg regulaminu nie mogły być starsze od "Obywatela" (wiek do 13 lat) prezentowały się w różnych strojach. Jury zdecydowało, że Miss 2003 została Karolina Modrzejewska. Swoją Miss wybierali także czytelnicy czasopisma - zwyciężyła Adrianna Dyrszlag.
Podczas festynu odbył się ponadto "Mini Playback Show", w którym dzieci i młodzież śpiewały (z playbacku oczywiście) i tańczyły do znanych przebojów.
Pozostałą część festynu wypełniły zespoły grające jak to w programie określono "muzykę młodzieżową". Najpierw wystąpiły dwie kapele z Murowanej Gośliny: "Zamaraha Projekt" oraz "Flying Heads". Ostre granie kontynuowała gwiazda wieczoru - zespół "VOYTEK". Zabawę zakończył koncert goślińskiej grupy "TAKT".
Innymi atrakcjami "Pożegnania Lata" były m.in. stoiska gastronomiczne oraz ognisko z kiełbaskami.
program i zdjęcia (17x) » więcej we wrześniowym "Obywatelu"
 
góra strony ^
WRZESIEŃ
Ośrodek Kultury zaprasza 16.IX.2003
Rozpoczął się nowy sezon zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Zapisy trwają do 28 września, a jest w czym wybierać, m.in. nauka gry na instrumentach, nauka tańca, pracownie rzeźby i modelarska, chóry, teatr oraz nowe formy - kółko literackie i dyskusyjny klub filmowy. Informacje pod numerami: Klub Osiedlowy "Zielone Wzgórza" w godz. 8-20 tel. 8123-629 oraz Dom Kultury ul. Poznańska w godz. 8-20 tel. 8122-120.
 
Targowisko przeniesione 22.IX.2003
Od dnia 19 września handel obwoźny w historycznej części miasta został przeniesiony z ul. Podgórnej do Dolinki Rakocego (teren pomiędzy ul. Kochanowskiego, a Poznańską). Urząd Miasta zamierzał podjąć tą decyzję już wcześniej w związku z planowaną przebudową placu Powstańców Wielkopolskich. Plany modernizacji przewidują, że targowisko ma zniknąć z płyty i bezpośredniej okolicy placu. Termin rozpoczęcia przebudowy nie jest jeszcze znany.
Przeniesienie targowiska ma też związek z konfliktem między handlującymi, a mieszkańcami posesji przy ul. Podgórnej.
W Dolince Rakocego przygotowano tymczasowy plac, bez utwardzonego podłoża i infrastruktury technicznej. Jeszcze 18 września trwały pośpieszne prace polegające na wyrównaniu podłoża żwirowego, ustawianiu słupków wyznaczających teren i postawieniu przenośnej ubikacji.
 
Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich 22.IX.2003
"Koło Gospodyń Wiejskich w Murowanej Goślinie powstało 2 września 1968 roku, z inicjatywy Kółka Rolniczego. Zapisało się wtedy 19 osób." Tak rozpoczyna się kronika KGW, która obok dyplomów, pucharów i innych dokumentów stanowiła wystawę prezentującą 35-letnią działalność Koła. Spotkanie jubileuszowe odbyło się 20 września w Ośrodku Kultury przy ul. Poznańskiej.
Przy bogatym poczęstunku przygotowanym osobiście przez członkinie KGW kolejne delegacje na ręce przewodniczącej p. Bożeny Rydzyńskiej składały życzenia i gratulacje. Podziękowania także skierowano do pierwszej szefowej Koła - p. Marii Mager.
Jubileusz nie mógł się odbyć bez występu Zespołu Śpiewaczego KGW "Goślińskie Chabry", który ciągle jest zapraszany na gościnne występu. Następny taki wyjazd Zespół planuje na październikowe targi "POLAGRA". Dalszą cześć spotkania wypełniła zabawa do późnej nocy.
zdjęcia (3x) » więcej w październikowym "Obywatelu"
 
Otwarte Mistrzostwa "Zielonych Wzgórz" w Szachach 22.IX.2003
W grupie dorosłych graczy wygrał utytułowany... 11-letni Marcin Sieciechowicz z Poznania. Najlepszy gośliniak - Tadeusz Krauze zajął drugie miejsce.
Wśród dzieci najlepszy był Bartosz Błachowiak z Poznania. Drugą pozycję zajął Dawid Kazirod, uczeń Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie.
wyniki »

 
X Dni Młodych 29.IX.2003
W ubiegły weekend (19-21 września) parafia pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na Zielonych Wzgórzach zorganizowała jubileuszowe X Dni Młodych. Program wypełniły nie tylko msze św. i nabożeństwa, ale także spotkania z himalaistą Krzysztofem Wielickim i niewidomym artystą Henrykiem Weredą, konkurs plastyczny, koncerty oraz ognisko. Dni Młodych zakończył występ zespołu "Pinokio Brothers", który wykonywał muzykę religijną w aranżacjach... rockowych. Skład tworzą księża i diakoni, wśród nich nowy wikariusz parafii na Zielonych Wzgórzach - ks. Piotr Kaczorowski grający na gitarze basowej.
zdjęcie: "Pinokio Brothers", w środku ks. Piotr »

 
Informacje przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Obywatel".

 
Góra strony