|
Podpisanie umowy w Hemmingen
Partnerstwo stało się faktem
W dniach od 6 do 8 września 2002r. delegacja Murowanej Gośliny, składająca się z przedstawicieli Zarządu i Rady Miejskiej oraz członków Komitetu Partnerskiego przebywała w mieście Hemmingen koło Hanoweru. Głównym celem tej wizyty był udział w uroczystości podpisania umowy partnerskiej pomiędzy obiema gminami oraz w święcie miast partnerskich. Tradycją jest, że umowy partnerskie podpisuje się w obu miastach, które nawiązują współpracę. Dokument taki w Murowanej Goślinie był podpisany przez burmistrzów podczas tegorocznych obchodów dni miasta. Takie samo wydarzenie w Hemmingen zaplanowano na 7 września.
|
16.09.2002: pl. Powst. Wlkp. w Murowanej Goślinie |
Gmina Hemmingen od dawna utrzymuje partnerstwo z takimi miastami jak: Clydesdale District (Lanark) w Szkocji - od 1984r., Yvetot we Francji - od 1967r., Moulineaux we Francji - od 1966r. oraz z Markkleeberg, miastem leżącym na południe od Lipska - od 1991r. Do Hemmingen przybyły tym razem - poza reprezentacją Murowanej Gośliny - delegacje tych pierwszych miast.
Szczególną okazję do satysfakcji mieli Francuzi, bowiem w tym roku mija właśnie 35 - ta rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Yvetot a Hemmingen. Święto rocznicowe, połączone z odnowieniem umowy na kolejne lata miało miejsce dzień wcześniej - 6 września. Podczas obu uroczystości burmistrzowie miast partnerskich zrezygnowali ze zwyczajowych upominków na rzecz finansowego wsparcia ofiar tegorocznej powodzi w Niemczech. W przypadku Murowanej Gośliny na przekazaną kwotę złożyli się uczestnicy wyjazdu. Gospodarze natomiast ofiarowali naszym mieszkańcom dwa krzewy wysokopiennych róż jako symbolu pielęgnowania partnerstwa. Róże te ze stosowną tabliczką informacyjną zostały po powrocie delegacji z Niemiec umieszczone na Placu Powst. Wielkopolskich. Uczestniczyli w tym m.in.: burmistrz, starosta powiatowy oraz radni, bowiem wkopanie róż odbyło się w przerwie sesji Rady Miejskiej w dniu 16 września 2002r.
W uroczystości podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Hemmingen a Murowaną Gośliną udział wzięli gospodarze, reprezentanci gmin partnerskich, a także delegacja Powiatu Poznańskiego ze starostą Ryszardem Pominem na czele, która przebywała w tym czasie w Hanowerze. Przybyli na nią także redaktorzy polonijnego czasopisma z Laatzen "Twoja Gazeta". Uroczystość rozpoczął występ grającego na kobzie Szkota w narodowym stroju, a w przerwach między przemówieniami wystąpili muzycy z miejscowego Big Bandu. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: burmistrz Hemmingen Claus - Dieter Schacht - Gaida oraz burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki.
Burmistrz Schacht - Gaida powiedział między innymi:
"Często w przeszłości słyszałem pytanie: Do czego potrzebne są nam partnerskie stosunki z miastami w Polsce? Odpowiadam z reguły pytaniem na pytanie. Dlaczego mielibyśmy z tego zrezygnować?
Zbliżenie i porozumienie są z mojego punktu widzenia dwoma ważnymi hasłami to uzasadniającymi. Zbliżenie na tle szczególnej i wspólnej historii Polski. Bez spojrzenia w przeszłość, nie jest moim zdaniem możliwe spojrzenie w przyszłość. Porozumienie może być budowane tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi czerpać doświadczenia z poszczególnych sytuacji historycznych, aby w ten sposób znaleźć wspólną bazę do kształtowania przyszłości. Warunkiem jest gotowość, aby uczyć się na błędach historii. Tylko w ten sposób możliwe jest przezwyciężenie uprzedzeń i nieufności."..."my, miasto Hemmingen wraz z mieszkańcami chcemy przedsięwziąć wszystko, aby rozwinąć stabilne i trwałe partnerstwo. Chcemy być pomocni tam, gdzie mamy pomóc i uczyć się od Państwa tego, czego możemy się nauczyć."
Burmistrz T. Łęcki:
"Niemców i Polaków dzieli historia, a łączy współczesność. Należy czynić wszystko, aby upiory przeszłości nie odżyły pod żadną postacią w przyszłości. ... ważne są spotkania osób, rodzin, wzajemne porozumienie się, zaprzyjaźnianie, poznawanie ... nasze kontakty są szansą dla młodzieży, to okazja do naturalnego poznawania języka niemieckiego, do zdobywania nowych doświadczeń, poznawania interesujących ludzi. ... istnieje możliwość współpracy pomiędzy organizacjami o podobnym profilu. Wymienione przeze mnie zadania już w tej chwili są realizowane. Należy je jednak rozwijać, rozszerzać. Są jednak obszary na których chcielibyśmy rozpocząć współpracę. Do nich należy przejmowanie doświadczeń gminy, miasta funkcjonującego w realiach Unii Europejskiej. Za trudny obszar, ale niezwykle ważny uznaję inicjowanie i wspieranie współpracy gospodarczej. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie się rozwijała, że coraz szerzej będą z niej korzystali mieszkańcy obu naszych gmin."
Głos zabrali także: prezydent Regionu Hanowerskiego dr Michael Arndt, burmistrz Yvetot dr Philippe Decultot oraz przedstawiciel Komitetu Partnerskiego z Clydesdale. Wszyscy wskazywali na duże znaczenie kontaktów partnerskich dla dobra wspólnej przyszłej Europy.
M. Arndt powiedział m.in.: "Ze starostą R. Pominem jesteśmy zdania, że partnerstwo powiatów tylko wtedy ma sens, gdy jest wspierane partnerstwem miast i gmin. W ramach współpracy na linii powiat poznański - region Hanower jest to już piąte partnerstwo miast. Należy dążyć do tego, by stosunki miast niemieckich z miastami polskimi rozwijały się podobnie, jak z innymi miastami Europy... Celem musi być przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004r. My jesteśmy tymi, którzy mogą się do tego przyczynić na płaszczyźnie lokalnej."
Podczas pobytu delegacja z Murowanej Gośliny miała okazję zaprezentować się nie tylko przed partnerami z Niemiec, ale także nawiązać kontakty z Francuzami i Szkotami. Najskuteczniejsze jednak zarówno, jeśli chodzi o pomysły współpracy, jak i o wzajemne poznawanie się, są zazwyczaj bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami. Tak było i tym razem, do czego niewątpliwie przyczyniło się zakwaterowanie członków Komitetu Partnerskiego w prywatnych domach goszczących rodzin. Wszystkich reprezentantów Murowanej Gośliny, a zwłaszcza tych, którzy w Hemmingen byli po raz pierwszy, mile zaskoczyła gościnność niemieckich partnerów, ich opiekuńczość, życzliwość i otwarcie na współpracę.
Obecni w tych dniach przedstawiciele miast partnerskich zwiedzali Hemmingen, a zwłaszcza doskonale zachowaną starą część dawnej wioski oraz wzięli udział w wycieczce po Hanowerze. Uczestniczyli także w festynie - święcie partnerstwa miast zorganizowanym przed miejscowym ośrodkiem kultury, a także w wieczorze grillowym, połączonym z występem miejscowego Big - Bandu. Wtedy też nasi reprezentanci mieli okazję zaprezentować się przed gospodarzami i przedstawicielami innych miast partnerskich, wykonując popularne polskie piosenki.
Podczas pobytu omawiane były propozycje i koncepcje współpracy partnerskiej, zarówno te, które przygotowywano wcześniej, jak i zupełnie nowe. Te ostatnie już zrealizowane to: współpraca rodzin i udział biegaczy goślińskich w półmaratonie w gminie Hemmingen (piszemy o tym poniżej). Kolejne to współpraca w dziedzinie sportu, kultury i sztuki, muzyki, rozwój kontaktów między szkołami i organizacjami. Rozmawiano także na temat możliwości wymiany doświadczeń gospodarczych.
|
Fot. Josef Wiesner |
To, które z przedsięwzięć dojdą do skutku i jakie nowe pomysły zostaną podjęte, zależy od samych mieszkańców, od ich inicjatywy i woli współpracy, a ta - jak zauważamy - po obu stronach istnieje. Zachęcamy zatem organizacje, szkoły i osoby prywatne do włączania się w partnerstwo. Wszelkimi informacjami służy Komitet Partnerski otwarty dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.
eps
Źródło: "Obywatel" nr 177 Fot. DK, Ewa Poepke, Josef Wiesner
« powrót
|
|