Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Turystyka
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Puszcza Zielonka
-- Literatura
Zabytki
Noclegi
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Turystyka i wypoczynek

    Położenie gminy, między Wartą od zachodu i kompleksem leśnym Puszcza Zielonka od wschodu, oraz jej niski stopień uprzemysłowienia stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, turystyki i rekreacji. Niewielka odległość od Poznania, dogodne połączenia drogowe i kolejowe, lasy i jeziora stanowią o atrakcyjności gminy dla turystyki i wypoczynku, w tym szczególnie sobotnio-niedzielnego.
    Około 40% obszaru gminy pokrywają lasy wchodzące w większosci w skład kompleksu leśnego zwanego Puszcza Zielonka.
    Jedną z większych atrakcji turystycznych - szczególnie wczesną wiosną, jest rezerwat florystyczny "Śnieżycowy Jar" położony ok. 7 km na pn-zach od Murowanej Gośliny, w pobliżu wsi Starczanowo. Nad brzegami strumienia wcinającego się głęboko w krawędź doliny Warty, na pow. ponad 4 ha leży jedno z nielicznych w Polsce stanowisk chronionej śnieżycy wiosennej.
    Poznanie walorów krajobrazowych ułatwia dość gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych.
    Wypoczynek nad jeziorami umożliwiają kąpieliska w Kamińsku, Okońcu i Wojnówku. O atrakcyjności ich otoczenia stanowią kompleksy domków rekreacyjnych i Ośrodek Wypoczynkowy Akademii Rolniczej w Okońcu.
    Coraz popularniejszą formą wypoczynku na terenie gminy - w oparciu o istniejące ośrodki i stajnie - staje się rekreacja i turystyka konna.
    Lasy, bogate w zwierzynę stanowią atrakcyjne tereny łowieckie.
 
Góra strony